CİLDİNİZE BAHAR BAKIMI

Leave a comment

Baharı hissetmeye başladığımız şu günlerde, cildinizi kışın yorgunluğundan arındırma, bahar tazeliğini yakalama vakti geldi. Kışın yorduğu, nemsiz bıraktığı cildinize ışıltısını geri kazandırmak için yapabilecekleriniz çokta zor değil.

Hassas cilde sahip olanların kış döneminden bahara geçerken ciltleri daha da hassas olma eğilimindedir. Özellikle polen allerjisi olan kişilerin ciltleri daha da hassaslaşır. Hassas cilde sahipseniz, kullanacağınız ürünlerin irritasyona yol açacak kimyasallar, paraben ve koku verici maddeler içermemesi gerekiyor. Aynı şekilde mineral yağ içeren temizleyici ve ürünlerden de uzak durmak gerekiyor. Hatta uzman tavsiyesiyle kullanabileceğiniz antihistamin içeren tabletler, bahar döneminde artan hassasiyetinizi bir ölçü azaltabilir.

Cildiniz için pratik bahar bakımı:

Yıkama, tonikleme ve nemlendirmeden oluşan bir cilt bakım rutininiz varsa; bahar dönemi cildinize biraz daha özen göstermeniz için en uygun zamandır.

ARITMA 1 (PEELING):

Sağlıklı cildin olmazsa olmaz şartı arıtmadır. Yeterince arınmayan bir cilt üzerine uygulanan hiçbir bakım yeterince faydalı olmayacaktır. Cildinizdeki ölü tabakadan kurtulmak için; hassas ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği granülsüz bir peelingi haftada bir kullanarak işe başlayabilirsiniz. Hassas ciltler için tamamen granülsüz enzim peelingler kullanılabilir. Yağlı bir cilde sahipseniz haftada iki defa peeling yapabilirsiniz. Peeling uygulaması ile; gözenekler temizlendiğinden, yeni sivilcelerin oluşmasının da önüne geçmiş olursunuz. Ancak ciltte aktif sivilceler varken peeling uygulamaktan kesinlikle uzak durmalısınız.

Peeling uygulamasında amaç; cildi ölü hücrelerden arındırırarak, cildin doğal hücre yenilenme sürecini destelemek ve hızlandırmaktır.

ARITMA 2 (MASKE):

Yağlı ve karma bir cilde sahipseniz; yine haftalık bakımınıza derin gözenek temizliği için bir kil maskesi eklemelisiniz. Kil maskesi karma ve yağlı ciltlerde ayrıca; sebum salgısını düzenlemeye yarar. Hassas bir cildiniz varsa cildinizi kurutmayacak, hassasiyetini yatıştıracak bir maske tercihiniz olmalı.

NEMLENDİRME:

Kışın su kaybeden cildiniz, havalar ısındıkça yağlanma eğilimine girer. Bu sebeple kışın kullandığınız kremlerin yerine daha hafif losyonlara geçmelisiniz. Nemsiz ve hassas ciltler; cilt bariyerini kuvvetlendiren seramid içeren ürünlere yönelmeliler. Seramidler ciltte sağlıklı bir ph dengesinin oluşmasına destek olurlar. Karma ve yağlı bir cilde sahipseniz, kesinlikle oil-free (yağsız) su bazlı formülasyonları tercih etmelisiniz. Cildiniz yağlı olduğu gibi nemsizde olabilir, ikisi ayrı kavramlardır. Nem problemi, yağlı ve karma ciltlerin en çok yanılsama yaşadığı noktalardan biridir.

GÜNEŞ KORUMA:

Yıl boyunca güneş koruyuculu nemlendiriciler kullanmamız şart olmakla birlikte, bahar boyunca cildimizin güneş ışınlarına karşı daha hassas olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmış. Olası hasarların yani lekelenme ve erken çizgilenme gibi problemlerin önüne geçmek için; cilt tipinize uygun; 30 SPF içeren iyi bir güneş kremi edinmelisiniz. Bu arada ellerimizi ve boynumuzu da unutmayalım!

MAKYAJ İÇİN HAFİF ÜRÜNLER:

Makyaj yapıyorsanız; bahar ve yaz boyunca tercihiniz daha hafif ürünlerden yana olmalı ki, cildinizi ağırlaştırıp, hava almasını engellemeyin. En uygun ürünler renkli nemlendiricilerdir. Ancak; BB veya CC kremler de kullanılabilir. Cildinizi nemlendirirken, hem ışıltı hem de güzel bir renk tonu verirler ve fondötenler gibi cildi ağırlaştırmazlar. En önemli artıları da spf içeriyor olmaları. Hatta bazı ürünler nemlendirmenin ötesinde anti-aging bakımda yapmaktalar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; özellikle yağ ve sivilce problemi olan ciltler için gözenekleri tıkayacak içerikler barındırmayan oil- free (yağsız) su bazlı ürünlerin tercih edilmesidir.

 

Leave a Reply