AKNELERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİYOR

Leave a comment

Aknelerinizin tek sebebi, yüzeysel hijyen problemleri dolayısıyla bakterilerin kıl kökünü iltihaplandırması değildir. Tabi ki bu da bir sebep ama, Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbına göre yüzümüzdeki her bir bölge, böbrek, mide, bağırsak vb. gibi bir organımıza karşılık gelmekte ve yüzümüzde ısrarcı sivilcelerin olduğu bölgeler, o bölgeyi temsil eden organdaki sağlık sorununa yada işleyiş problemine işaret etmektedir.

Peki yüzümüz genel sağlığımızın bir yansıması ise; akneleriniz size sağlığınız hakkında ne söylüyor?

alın sivilceleri

Alındaki Sivilceler: Sindirim sistemi ile ilgili sağlık sorunlarına ve bağırsaklarda biriken toksinlere işaret etmekte. Aynı zamanda düzensiz uyku alışkanlıkları, stres, depresyon, kötü kan dolaşımı, endişe ve stres. Fazla şekerli gıda tüketimi. Şapka ve bere kullanımı ve kullanılan saç ürünleri de sebep olabilir.
Çözüm: Antioksidan içeriği zengin yiyecek ve içecekler yani bol sebze ve meyve tüketmek, bol su tüketmek,az yağlı beslenmek ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak önemli. Ayrıca; zihni sakinleştirecek hobiler edinmek, meditasyon, geceleri en geç 23:00 da yatağa girmek, sakinleştirici bir spa günü vs…
örn:Yeşil çay, ılık limonlu su (özellikle sabah aç karına) ve antioksidanca zengin nar, çilek, böğürtlen gibi mor ve kırmızı meyveleri bolca tüketmek.

acne-temples-and-brows1

Şakaklardaki sivilceler: Zayıf kan dolaşımı,safra kesesi problemleri. Çok fazla yağlı ve işlenmiş gıda tüketimi.

Çözüm:İşlenmiş gıda ve fastfood tüketimini azaltmak. Salatalık ve limon gibi gıdaları bolca beslenmenize eklemek. Makyaj yaparken hijyene dikkat etmek.

Kaşlar arasındaki sivilceler: Karaciğer ve dolaşım sorunları. Çok fazla alkol tüketimi ve sigara.

Çözüm: Egzersiz yapmak, alkol ve sigaradan kaçınmak, süt ürünlerini azaltmak, gece atıştırmalarını bırakmak.

burun sivilcesi

Burunda çıkan sivilceler: Burun kalbe karşılık gelmekle birlikte, kabızlık, hazımsızlık, yetersiz beslenme ve yüksek tansiyon.

Çözüm: Baharatı azaltmak, daha az et ve tuz tüketimi, günlük egzersiz, vitamin mineraller açısından dengeli beslenme, özellikle B vitaminleri yönünden zengin beslenme.

yanakta sivilce

Sol yanakta çıkan sivilceler: Karaciğer problemleri, mide problemleri ve stresten kaynaklandığı gibi. Çok fazla yemek yemek ve makyaj fırçaları, yastık kılıfları ve cep telefonları gibi hijyen ile ilgili problemlerden de kaynaklanabilir.

Sağ yanakta çıkan sivilceler: Akciğer ve allerji ile ilgili problemler ve stres. Yine hijyen problemleri ve fazla şekerli gıda tüketimi.

Çözüm: Sindirim problemlerine sebep olacak fazla yemekten kaçınmak, stresten uzak durmak, allerjiye sebep olabilecek ortamlardan kaçınmak ve deterjanları kullanmamak, yastık kılıfı, cep telefonu ve makyaj fırçası hijyenine dikkat etmek.

dudak çevresi sivilce

Dudak çevresindeki sivilceler: Kabızlık, düzensiz bağırsak faaliyetleri, fazla baharatlı ve yağlı gıda tüketimi ve kullandığınız diş macunu.

Çözüm: Kabızlığı önlemek ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamak için sebze ve meyve tüketimini arttırmak. Baharatlı ve yağlı gıda tüketimini azaltmak.

çenedeki sivilceler

Çene yanlarında ve genel olarak çene bölgesinde çıkan sivilceler: Hormonal ve jinekolojik problemler ile kabızlık, mide problemleri ve  ellerin sık sık çeneye konulması gibi hijyen problemleri.

Çözüm: Dengeli beslenmeye dikkat etmek, yeterli Omega- 3 alımı, en az 7-8 saat uyku uyumak, hergün en az 20 dakika egzersiz yapmak, tam tahıllı gıdalarla bolca taze sebze ve meyve tüketmek ve yeterli su tüketmek.

Kulakta çıkan sivilceler: Böbreklerin çalışma problemlerinden. Az su içmek, fazla tuzlu gıda ve kafeinli içecek tüketmek.

Çözüm: Tuzu ve kafeini azaltmak. Günde 7-8 bardak su tüketmeye özen göstermek.

 

Leave a Reply